Zatraktivníme šetrnější způsoby osobní dopravy a podpoříme nové technologie i do dopravy hromadné. Zpracujeme kompletní audit volných míst pro výsadbu stromů, podpoříme brněnské zahrádkáře a pustíme se i do oprav a modernizace městských budov.
Beton je skvělý materiál, ale používat se musí s mírou. Podporujeme totiž stromy a trávu. Stromy poskytují stín v horkém létě, zadržují vodu a ochlazují okolí. Dokáží snížit teplotu v ulicích až o 5 stupňů Celsia. V neposlední řadě vizuálně zpříjemňují okolí našich domovů. V roce 2020 došlo v Brně k výsadbě 641 stromů, přičemž asanací jich pak prošlo 1124. Podpoříme výsadbu, zainvestujeme do revitalizace městských parků (např. park Danuše Muzikářové).
Město musí být přívětivé primárně těm, kdo v něm žijí. Proto budeme v rámci rekonstrukcí ulic vždy vyhodnocovat možnosti umístění nové zeleně. Rozšíříme možnost adopce stromů jako dobrovolného příspěvku k veřejné zeleni. K významným zeleným plochám plánujeme umístit informace o jejich správci, aby jej občané v případě nepořádku mohli ihned informovat o nutnosti nápravy. Každý pokácený strom v důsledku rekonstrukcí bude nahrazen vysazením nového. Prosadíme dotační titul na výsadbu stromů do předzahrádek s garancí péče o dřeviny ze strany majitelů.
Naším cílem je vysadit alespoň dalších 1000 stromů ve městě, ale to nestačí. Hlavním úkolem bude zlepšení péče o naši zeleň, aby vydržela dlouhé roky. Desetileté stromy zadržují násobně více CO2 oproti nově vysázeným a navíc přirozeně poskytnou i více stínu. Novou technologií je 3D deskripce, která odhalí detailní stav stromů a umožní o ně správně pečovat. Vyhneme se také možnému nebezpečí při jejich chatrném stavu. Moderní technologie pro arboristy nabízí i brněnská společnost sídlící v Technologickém parku. Sáhneme tak pro řešení přímo za rohem! Získaná data navíc vždy transparentně umístíme do portálu “Stromy pod kontrolou”, aby i veřejnost získala všechny informace.
Četnost srážek nad Brnem je velmi nízká, a proto potřebujeme zadržet vodu ve městě. Jedním ze způsobů jsou mozaikové seče trávníků na veřejných prostranství, které vodu udrží a chrání biodiverzitu. Dalším bonusem je snížení prašnosti v některých místech. Neznamená to, že se děti budou brodit ve vysoké trávě, ale že v rámci velkých ploch budou vytvořeny vyšší nesečené ostrůvky trávy, kde získá prostor také hmyz. Možností jsou také květinové paloučky. Některé městské části na tento způsob péče o traviny již přešly a my chceme mozaikové seče rozšířit na všechna místa, kde to vzhledem k charakteru prostranství bude možné.
Dešťovou vodu můžeme sbírat na budovách a dále využívat, ale co na jiných místech? Chceme aplikovat nástroje modro-zelené infrastruktury a zachytávat dešťovou vodu v místě dopadu, namísto jejího odtoku kanalizační sítí. Vsakovací prvky budeme zahrnovat do všech rekonstrukcí ulic. Vhodným způsobem je například systém roštů AS-TTE, které certifikovala německá společnost TÜV. Chceme realizovat i propustné povrchy na parkovištích, chodníky se vsakovacím roštem či vsakovacími dlaždicemi. Štěrkové záhony je pak možné umísťovat i do ostrůvků na komunikacích.
Moderní stavitelství může být k planetě i lidem šetrné. Brno půjde dle našeho plánu příkladem. Město dnes vlastní stovky budov, ať už se jedná o sídla úřadů, městských firem či zřizovaných organizací. Chceme, aby každá rekonstrukce budov v majetku města následovala trendy moderního stavitelství, kdy energetická úspornost bude významným kritériem při plánování rekonstrukcí. Zaměříme se také na využití srážkové a šedé vody, a rozšíříme projekty pod správou SAKO BRNO SOLAR. Fotovoltaické elektrárny pak použijeme jako podpůrný zdroj energie.
Vedle sázení stromů chceme realizovat také zelené stěny, které udržují biodiverzitu a příjemně ochlazují. Jedná se o doplnění programu zelených střech, ve kterém hodláme pokračovat. Ty ale mohou plnit i další funkci. Tým ze stavební fakulty brněnského VUT vymyslel hybridní desku do zelených střech, která je tvořena z recyklátu PET lahví. Deska je podkladem pro travnatý porost, na který je možné umístit solární panely. Na jednom místě využijeme odpad, zadržíme vodu, snížíme teplotu, a dokonce získáme další energie ze slunce!
Podporujeme zachování zahrádkářských osad, a v případě změny využití ploch v centru města, nabídneme zahrádkářům plochu ve stejné velikosti. Bohatá zeleň uvnitř měst je naší prioritou. Skvělým způsobem, jak udržet ve městě kvalitní zeleň s velkou biodiverzitou, jsou zahrádkářské osady. Nejen, že jsou skvělým místem pro rekreaci, ale zadržují vodu v krajině, poskytují útočiště mnoha živočichům a umožňují lokální produkci kvalitních potravin svým uživatelům. Možnosti kompostování a likvidace vhodného odpadu i z jejich okolí je podle nás velkou devizou. Malé i velké osady také příznivě působí na městské mikroklima – zabraňují nadměrnému odparu vody, město ochladí a nasytí kyslíkem. Zahrádkářské osady jsou oblíbeným místem odpočinku pro všechny generace.
Zájem o pěstování je mezi mladými rodinami obrovský a chceme jim v nalezení vlastního místa pomoci. Práce osad s mladou generací je pro nás klíčová. Praktická výuka v terénu, ale i řemeslné zkušenosti jsou dobrým bonusem ke školní docházce. Ať už jde o pěstování zeleniny, květin nebo včelaření, děti i dospělí nacházejí v těchto činnostech odpočinek a pozitivní vliv na zdraví. Vlastní potraviny pro sebe a svoji rodinu jsou to nejlepší, co může člověk pořídit. Kontrola kvality a zpracování je stoprocentní. A nejen spousta dětí zjistí, jak vlastně některá zelenina a ovoce vypadají mimo pult obchodu.
Nejen v kontextu současné doby podporujeme větší energetickou nezávislost našeho města. Podporujeme výstavbu štěpkového zdroje na provozovně brněnských Tepláren. Tento krok pomůže diverzifikovat palivovou základnu, která je v dnešní době založena převážně na zemním plynu. Stejně tak podporujeme výstavbu dalšího kotle v brněnské spalovně. Jedná se o velmi ekologickou likvidaci odpadu, díky níž jsme navíc schopni souběžně vyrábět elektřinu a teplo. Věříme, že hlavně v městské hromadné dopravě má svoje místo vodík a bioplyn, které si dokáže město Brno samo vyrábět. Tyto kroky povedou k nižší spotřebě fosilních paliv a pomůžou městu zbavit se jak zbytečných zplodin, tak finančních nákladů.
Nabídnout kvalitní infrastrukturu pro cyklistickou a jinou dopravu je dalším dílkem do skládačky k řádnému přístupu k životnímu prostředí. Uvědomujeme si, že jakákoliv pozitivní motivace k přesednutí z aut na jiný dopravní prostředek je vítána. Proto podporujeme krom MHD, kol, pěších i elektrické koloběžky a skútry/motorky. Zapojit chceme také, po vzoru Německa i železniční dopravu, která se aktuálně v rámci města téměř nevyužívá.
Slibujeme, že jen to důležité.